آموزش سلفژ + آواز اسلامشهر

آموزش سلفژ + آواز اسلامشهر

مشخصات ترم

روز های برگزاری : دوشنبه و پنج شنبه
مدرس : استاد حسن نوروزی

روز های برگزاری : شنبه – چهار شنبه
مدرس : استاد وحید محمدی

شهریه : ۱۱۰۰۰۰ تومان بابت ۴ جلسه خصوصی در ماه
جهت رزرو کلاس و امور ثبت نام : ۵۶۳۶۵۴۰۴ – ۵۶۳۵۸۶۵۶
ساعات پاسخگویی ۹ الی ۲۱
آدرس : اسلامشهر – باغ فیض – کوچه ۴ – پلاک ۱۴ – موسسه فرهنگی هنری سفید

 

sol

متد آموزش سلفژ چیست؟

در موسیقی، سلفژ (تلفظ فرانسوی) و سلفژیو (تلفظ ایتالیایی) یا سلفئو (تلفظ اسپانیایی) یک متد آموزش موسیقی است که برای آموزش pitch یا زیر و بمی و خوانندگی از روی نت بکار می رود. سلفژ در هر سطوح از آموزش موسیقی از تحصیلات اولیه تا سطوح پیشرفته دانشگاهی آموزش داده می شود.

بسیاری از متدهای آموزش موسیقی از سلفژ برای آموزش pitch، نت خوانی و خوانندگی استفاده می کنند که در این میان متد آموزش سلفژ کادالی بسیار قابل توجه است.

 

یادگیری سلفژ موسیقی دان را قادر به توانایی شنوایی یا شنیدن ذهنی نت های قطعه موسیقی ای می کند که آن ها را برای اولین بار دیده است و هرگز قبلا نشنیده است و سپس آن را با صدای بلند می تواند بخواند. یادگیری سلفژ همچنین تشخیص فواصل (پنج های کامل، ششم های مینور و …) را نیز بهبود می بخشد و فهم  موسیقی دان و خواننده را از تئوری موسیقی، قدرت می بخشد. سلفژ فرمی از نت خوانی (و وزن خوانی ) است که هر دو اصطلاح بجای یک دیگر هم استفاده می شوند.

تکنیک سلفژ بدین صورت است که به هر نت از یک گام، یک سیلاب مخصوص اختصاص داده می شود و سپس توالی نت ها برای خوانندگی متفاوت برای این سیلاب ها  تمرین می شود. توالی ها به آرامی پیچیده تر در فواصل و ریتم های مورد استفاده می شوند.
هفت سیلاب رایج برای این تمرین ها که در ایران، نت ها نیز به همین نام ها شناخته می شوند (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی[تی نیز در بعضی از زبان ها گفته می شود]) هستند.

دو متد برای بکار بردن سلفژ است :

۱ ) نت دو ثابت که سیلاب ها همیشه به نت های خاصی اختصاص داده می شوند (برای مثال دو همیشه نت C در سیستم جهانی نت نویسی است)

۲ ) دو قابل انتقال که سیلاب ها به نت های مختلف بر اساس محتوای موسیقی اختصاص داده می شوند.